Na kogo zrzucić winę, gdzie szukać winnego, osoby odpowiedzialnej za niepowodzenia w globalnym przedsięwzięciu..? Często jest tak, że to co widać gołym okiem, to tylko wierzchołek góry lodowej, a to co tak naprawdę jest wynikiem sukcesu, lub pasma niepowodzeń jest pod powierzchnią wody…
Zastanawiałem się i stwierdziłem, że jednak warto te informacje udostępnić również tutaj. Głównym powodem był wczorajszy e-mail od osoby, która nie do końca wie co się dzieje w GreenPower i śmiem twierdzić, że takich osób jest naprawdę wiele…
Informacje które zamieszczam poniżej, były dostępne publicznie na oficjalnej grupie Telegram GreenCommunity (której wiele osób nie śledzi) i nie do każdego te informacje dotarły. Postanowiłem opublikować te informacje również na swoim blogu. Wielu z was dowie się ważnych szczegółów związanych z przedsięwzięciem GreenPower.
Pójdę na łatwiznę i udostępniam przetłumaczony tekst w wolnym tłumaczeniu z Facebooka. Ci co znają Angielski, mogą przeczytać wszystko od A do Z w PDF, które znajdziesz również w Zakładce Files na grupie telegram GreenCommunity.
Znasz ogólnie całą historię? Kliknij
przewiń do podsumowania w dół
A więc do rzeczy:
Dziś chcemy udostępnić Wam bardzo ważne informacje, które dopiero parę dni temu ujrzały światło dzienne.
?Michael Mathias podzielił się z nami całą historią związaną z wdrożeniem AlliancePay.
Przygotowaliśmy dla Was streszczenie po polsku, w tzw. wolnym tłumaczeniu, ale zachęcamy do przeczytania oryginalnej wypowiedzi M.M.
1. Płatność kartą z użyciem naszego macierzystego blockchaina było główną częścią naszego planu. (DasPay)
2. W 2016 dołączył do nas Blair Baker i przedstawił nam firmę Carta Worlwide na czele z Brianem Semkivem i Ruim, która zaproponowała realizację tej części projektu.
3. Komunikacja z Brianem była prowadzona głównie przez Blaira. M.M nie miał za bardzo z nim kontaktu.
4. DasPay był kierowany/nadzorowany przez szwajcarską firmę Terrego O’Hearn – DasFinancial
5. Na początku 2018 doszło do pierwszych tarć Michaela z Terrym z powodu braku progresu w dwóch projektach, za które był odpowiedzialny
a) Wprowadzenie DASC na giełdy zew.
b) Uruchomienie DasPay
6. Poważny Kryzys nastąpił już na 12 tygodni przed eventem w Londynie.
7. Ponieważ Terry zajęty był wprowadzaniem swojej giełdy w Malezji nie miał przygotowanych żadnych giełd dla DASC.
8. Das Ekosystem to zawsze był sojusz zdecentralizowanych firm, dlatego M.M respektował królestwo Terrego i nie kontrolował go co chwilę.
9. Ponieważ pod koniec stycznia wciąż nie było konkretów od Terrego, M.M skorzystał z pomocy pewnej firmy konsultingowej, która miała pomóc w umieszczeniu DASC na trzech giełdach. Firma ta została zaangażowana przez partnera ekosystemu Tech-Solutions.
10. Dzięki połączeniu wysiłków udało się wprowadzić DASC na 3 giełdy, a po 3 miesiącach na dwie kolejne.
11. Ponieważ nasz Ekosystem obiecał społeczności dostarczenie 500 fizycznych kart na kolejny Event
w Barcelonie, a umowa z CARTĄ a DasFinacial wciąż nie była przez Terrego sfinalizowana (na dzień 27.04.18), M.M musiał wziąć sprawy w swoje ręce. Zdecydował więc na kolejne zaangażowanie tej samej Firmy Konsultingowej, tym razem do wynegocjowania korzystnej umowy między CARTA a DasFinancial.
12. Konsultat dostał od Blaira projekt umowy do wglądu i okazało się, że niewiele do tej pory było zrobione.
13. Tech Solutions to była zdecentralizowana firma w naszym Ekosystemie, z którą formalnie M.M nie miał nic wspólnego. Mógł tylko doradzać z pozycji twórcy Ekosystemu.
14. Po 30 dniach negocjacji kontrakt został podpisany. Michaela martwiły jednak pewne punkty umowy, a szczególnie „Program Management Fees. Te dodatkowe opłaty to tylko dodatek do już ogromnej (nieprzyzwoitej) wieczystej opłaty licencyjnej w wysokości 2 mln CAD (co było wcześniej ustalone przez Terrego i Briana). Te dodatkowe opłaty miały być opłacone z góry bo CARTA potrzebowała wykazać większy obrót w 2017r.
15. Pomimo zapewnień Briana, że w finalnej wersji umowy dobro Ekosystemu będzie bardzo respektowane to fakt, że wyszły nagle dodatkowe opłaty bardzo zirytowało M.M i jako doradca obu stron musiał zareagować odmową.
Proponował zmniejszenie i skorelowanie tych opłat bezpośrednio z ilością kart i kont, które miały być obsługiwane miesięcznie. Mimo tego, warunki umowy zostały zachowane. To na czym głównie zależało M.M to punkt w umowie, który obligował CARTĘ do dostarczenia 500 fizycznych kart na Event w Barcelonie. (niestety nie pojawiła się żadna kara za niedotrzymanie warunków umowy).
16. Na parę tygodni przed eventem Brian zapewniał M.M, że wszystko jest pod kontrolą i są zgodni z planem, żeby dostarczyć karty na 28.06.18
17. Na 3 dni przed eventem M.M został poinformowany, że karty zostały zatrzymane przez biuro standaryzacji i było to poza kontrolą Carty. W zamian Brian zaproponował, że dostarczą na event karty wirtualne i że ludzie będą zachwyceni jak zobaczą pierwszą transakcję Dascoinem na scenie w Barcelonie. Blair również zapewniał M.M, że dopilnuje tego show na scenie. M.M był bardzo rozczarowany rozwojem sytuacji ale było za późno żeby odwołać event.
18. Cała sytuacja spowodowała totalny chaos i rozpad społeczności. Wielu dużych liderów odeszło z tego powodu. Chodziły nawet plotki, ze M.M wiedział o tym na dwa tygodnie przed eventem, co było ogromną bzdurą.
19. Mimo wszystko M.M wziął całą odpowiedzialność na siebie. Brian starał się mu jakoś pomóc, ale ostatecznie zrzucał winę na Terrego. Nawet wystąpił w wywiadzie dla społeczności, który przeprowadził Paul McCarthy i źle wypowiadał się na jego temat (Terrego). Michael prosił Paula, żeby nie upubliczniał tego wywiadu, ale Paul powiedział, że nie ma wyjścia bo jego liderzy oczekują wyjaśnienia sytuacji.
Przypomnij sobie to VIDEO
20. Michael pomimo tego, że był bardzo sfrustrowany opieszałością Terrego nigdy nie obwiniał go za ten obrót spraw. Nie obwiniał też ani Blaira, Briana czy Rui. Nigdy też nie oczekiwał przeprosin, ale też nigdy ich nie dostał W zamian za to miał tylko naciski ze strony Carty, aby dokonać płatności w terminie, żeby zapewnić projektowi możliwość dalszej realizacji.
21. Michael zapewnił więc, mimo wszystko, że te opłaty (Management Fees) zaczną być realizowane od lipca.
22. Ostatecznie trwało to aż 5 miesięcy zanim pierwsi członkowie społeczności dostali swoje fizyczne karty!! Ta ogromna obsuwa dała M.M do myślenia i zaczął się zastanawiać czy CARTA w ogóle jest zdolna aby wywiązać się w całości z umowy. Nawet Konsultantka, która pomagała negocjować umowę z Cartą zaczęła się, o tej firmie i warunkach umowy, źle wypowiadać. Konsultantka powiedziała, że ludzie z CARTY źle wypowiadają się na temat Briana i Rui, ale także na temat M.M i naszego całego Ekosystemu. Zaproponowała więc poszukanie innego wykonawcy/dostawcy technologii płatniczej, typu WIREX czy podobnego.
23. M.M brał pod uwagę nowych wykonawców, ale wolał jednak zostać przy CARCIE. Był jednak mocno zaniepokojony faktem, że CARTA nalega aby zapłacić całe Management Fees z góry mimo tego, że:
– fizyczne karty nie zostały dostarczone na czas
– w fazie POC (proof of concept) nie było nawet 200 kart
– wzrosła wysokość opłat za karty komercyjne
Poziom miesięcznej opłaty wzrósł z 50 tyś CAD (w 3Q 2018) na 100 tyś. CAD i nie został zmieniony pomimo, że karty fizyczne były spóźnione o 5 miesięcy, POC w połowie dostarczone, a dostarczanie kart komercyjnych nawet nie rozpoczęte. Carta nie chciała negocjować tych Management Fees. Wyszła też od nich informacja, że 80% tych opłat trafia do nowej firmy Briana i to on nie zgadza się na te negocjacje. Cała ta sytuacja spowodowała, że ciężko było wskoczyć na kolejny poziom.
24. Tech Solutions została postawiona w trudnej sytuacji. Dostała od Carty pismo, że ich wieczysta licencja wygaśnie jeżeli nie zapłaci w całości Management Fees do 17 września.
25. Nasz nowy Partner Ekosystemu ma już wiele kontaktów/relacji z międzynarodowymi dostawcami kart bankowych i aktualnie rozwija parę innowacyjnych rozwiązań kartowych na platformie konkurencyjnej do tej zbudowanej przez CARTĘ. Według niego, warunki tej umowy zawierają zbyt wygórowane koszty za stworzenie rozwiązania jakie nas interesuje. Szukają więc już innej firmy, która wyda nam karty AlliancePay dla Ledgeron.
26. W związku z powyższym Projekt AP na Das33 nie będzie realizowany, a tokeny nie zostaną wydane. Wszystkie środki zostaną zwrócone na portfele.
27. Nie ma powodów do zmartwień, karty zostaną dostarczone ale pewnie w zmienionym formacie, z uwagi na naszą fuzję ekosystemów. Oprócz silnego wsparcia naszego nowego partnera będziemy mieć niesamowitą linię produktów i usług pochodzących z obu ekosystemów.
28. DasPay/Alliance Pay, nazywane Srebrnym Pociskiem (Silver Bullet) Ekosystemu, było z pewnością fantastyczną możliwością wydawania kryptowaluty w czasie rzeczywistym, w miejscach które akceptują Visę i MasterCard. Jednak to rozwiązanie nie trafiło jeszcze na rynek komercyjny. I ironicznie rzecz biorąc, może i nawet lepiej, dlatego, że w obliczu nowych interpretacji ostatnich zmian w Visa i MasterCard, dotyczących kryptowalut, to rozwiązanie może nie być już odpowiednie/zgodne. Aby wypuścić/przystosować większą ilość kart komercyjnych byłby aktualnie wymagany dużo większy, dzienny obrót GRN.
29. Z naszą fuzją dwóch ogromnych ekosystemów będziemy dużo silniejsi i będziemy mieć więcej różnych opcji/rozwiązań kart płatniczych, które będą pracować z GRN na naszym portfelu Ledgeron.
Każdy członek naszej społeczności zasługuje na karty zgodne z Visa i Mastercard i je dostanie.
30. Nasz Ekosystem z pewnością będzie oferował również rozwiązanie Closed Loop Payment System, które nazywaliśmy DasPay. Decydującym aspektem w tym rozwiązaniu nie jest jednak sama technologia ale komercjalizacja tej technologii. Prawdziwa moc DasPay powinna wyjść z siły globalnego marketingu, który wspierałby i promował to rozwiązanie dla handlowców i przedsiębiorców na całym świecie.
Każdemu się podoba takie rozwiązanie, ale zmaga się ono z olbrzymim, tzw. dylematem „Kurczak czy jajko” który może być rozwiązany tylko przez masowy marketing. Na szczęście mamy rozwiązanie tego dylematu i będzie ono zaprezentowane w 2020 roku, a nowe zasoby naszego nowego Ekosystemu tylko zwiększą moc tego rozwiązania i przyspieszą jego działanie na globalnym rynku.
31. Z uwagi na całą opisaną historię, mimo tego że M.M bardzo lubił Blaira, Briana i Rui i cieszył się ze współpracy z nimi, nasz nowy twór ekosystemowy prawdopodobnie nie będzie już więcej współpracował z CartaWorlwide.com czy z nową firmą Briana.
Dziękujemy Brianowi, Blairowi i Rui za ich ciężką pracę i poświęcenie oraz życzymy dużo sukcesów na dalszej drodze kariery biznesowej !! ??
?Wszystkiego Najlepszego od Green Ecosystem!!?
Powyższy opis jest z Fan Page Polish Green Community.
Co mogę dopisać?
Ryzyko biznesowe, które nie każdy rozumie i akceptuje.
Nie doszło do finalnego kontraktu z Carta i mało kto mógł to przewidzieć. Dlaczego? Gdy wyszukasz w internecie CartaWorldwide, trafisz na wikipedia. W wiki znajdziemy sporo ciekawych informacji na temat Carta. Carta zdobyła wiele nagród za osiągi technologiczne. Carta stworzyła wiele rozwiązań technologicznych, z których korzystają miliony użytkowników na naszym globie. Generalnie każdy by pomyślał, że ta firma nie może zawieść.
Czy zawiodła?
CEO cartaworldwide twierdzi, że to wina Terrego. Podobno, to on nie dopiął spraw na ostatni guzik. Doprawdy? A może Terry miał interes z CEO cartaworldwide w tym, aby tego kontraktu nie dopiąć… Ciągły nacisk ze strony Carta na płatności i ostatecznie podniesienie miesięcznych opłat Management Fees z 50 tys. CAD na 100tys. CAD. Przeczytaj punkt 23 jeszcze raz.
Carta podniosła opłaty nie zwiększając wysyłki kart. Na logikę taka sytuacja mogłaby zaistnieć, ale gdy kart jest coraz więcej w obiegu, a nie kilka i w tych kilku kartach jest kilka transakcji dziennie na kwotę 50 euro. Idąc dalej, skoro już opłaty wzrosły, to może carta wcale nie miała dobrych intencji i „doiła by tę krowę” ile tylko by się dało…
Nie sądzę aby CEO carta worldwide ( Brian ) miał złe zamiary wobec MM, czy produktu DASPAY, nie mogę osądzać kogokolwiek za cokolwiek, dopóki nie znam prawdy na milion procent. Nie znam całej prawdy więc nie osądzam, ale ta historia daje wiele do myślenia zważywszy na aktualne przedstawione fakty z korespondencji Michaela Mathiasa…
Prawda jest taka, że pewnie nigdy nie dowiemy się dlaczego wyszło tak jak wyszło. To co zostało udostępnione publicznie w PDF, to podsumowanie całej historii aby miało to jakiś smak, a czego jeszcze nie wiemy?
Jedyne co nam pozostaje, to czekać na dalszy ciąg wydarzeń. Czy Carta w przyszłości stworzy na własną rękę z innym partnerem podobne rozwiązanie do zapowiadanego Daspay przez Michaela Mathiasa? Może ten pomysł spodobał się komuś jeszcze i stąd te problemy?
Na część pytań pewnie nie znajdziemy odpowiedzi, ale jedno jest pewne. Każda osoba posiadająca GreenPower w swoim cyfrowym portfelu, powinna zapoznać się z tą historią ponieważ to jest początek problemów DASC, a istnieje jeszcze historia z programistami, którzy tworzyli blockchain GreenPower…
Jak widzisz drogi czytelniku, biznes niesie ze sobą duże ryzyko. Ryzyko związane z czasem, którego być może ty nie masz i pieniędzmi, które być może nie były twoje, a wydałeś je na tzw. StartUp kryptowalutowy, który cały czas ma pod górkę…
Co Dalej?
Mimo wielu niepowodzeń MM nie poddaje się. Ostatnio pisałem o nowym partnerstwie z grupą chińską i nowym partnerstwie firmy, która posiada innowacyjną technologię do wydania kart płatniczych w oparciu o kryptowaluty. Co to za partner, dowiemy się w swoim czasie. Jest zapowiedź prasowa, ale ze względu na konkurencję, czy historię z przeszłości, MM nie opublikuje informacji dopóki nie będzie pewny tego, że to jest właściwy moment…
MM zapewnia nas, że nowy partner wie o zaistniałej sytuacji z CartaWorldwide.
Dla nas po całej tej aferze, tym bardziej potrzebna jest informacja o nowej firmie, która wyda karty płatnicze i stworzy rozwiązanie podobne lub lepsze niż Daspay. Myślę, że wielu z was chciałoby potwierdzenie w formie podpisanego kontraktu z nową firmą, aby poczuć się spokojniej, aby znaleźć w sobie jeszcze trochę cierpliwości. Jeśli chcesz wiedzieć kto stworzy dla GreenPower rozwiązania technologiczne, to zapraszam do subskrypcji w dzwoneczek, lub odwiedzin tego bloga od czasu do czasu..
Wysyłka kart się przedłuża. Teraz zajmie się tym nowy partner i powinno wszystko przyspieszyć, ale kiedy się to zacznie, tego jeszcze nie wiemy. Stworzenie daspay również odwlecze się w czasie do 2020 roku.
Mimi tego, że dwa powyższe produkty ( alliancepay, daspay ) mają spore opóźnienie, wciąż jest szansa na podniesienie wartości GreenPower dzięki innym usługom. Np. dzięki zapowiadanemu Dasmarket i OREAO. Niestety z jakiegoś powodu i dasmarket jest przedłużany. Na pewno przekładanie terminów kolejny setny już raz, nie napawa optymizmem. W aktualnej sytuacji niestety nie mam żadnych konkretnych porad.
No może kilka…
- medytacja
- spacer w zielonym lesie
- modlitwa
- piwko z najlepszym kumplem
- randka z nieznajomą dziewczyną
- randka z żoną/ mężem
- ciężka praca fizyczna aby nadrobić aktualne straty
wybierz coś dla siebie, aby nie myśleć o cenie GRN przez kilka godzin
Istnieje ryzyko przy opcji „randka z nieznajomą, nieznajomym”, że się zakochasz i wtedy zapomnisz całkowicie o GRN…
A tak całkiem serio, to nic nie zrobimy. Pozostaje nam czekać na wdrożenie obiecanych usług i produktów. MM jakimś cudem nawiązuje współprace z nowymi firmami więc możemy wnioskować, że jest coś na rzeczy. Dużo rzeczy nam nie pasuje do tej całej układanki i mam nadziej, że wszystko wyklaruje się jeszcze w tym roku 2019.
Gdy wejdzie użyteczność GRN, jest szansa na zbudowanie większej wartości GRN. Rozumiem, że były problemy z carta, ale te problemy były jak wskazują daty na korespondencji (2018r) a mamy za chwilę październik 2019. A więc mam nadzieje, że z żółwiego tempa GreenPower wejdzie na przyspieszony tryb działania. Tak samo jak ty, ja również oczekuję konkretów.
Historia z cartaworldwide jest jedną z np. dwóch a może jest takich historyjek więcej? Ja wiem o historii z Belgradem. W Belgradzie było biuro programistów. Musisz wiedzieć, że obsuwy są związane również z tym, że nowi programiści muszą wgryźć się w temat i poprawić to, co tworzyła pierwsza grupa programistów. Muszą też nauczyć się pewnych rzeczy, a to zajmuje trochę czasu.
Jak to mówi słynne przysłowie, ” co cię nie zabije to cię wzmocni”. Pasmo nie powodzeń nie zabiło MM, a wręcz przeciwnie, wygląda na to że współpraca z TRM w Tajlandii wzmocniła pozycje MM. Tym optymistycznym akcentem kończę dzisiejszy wpis. Mam nadzieje że MM zdecyduje się na udostępnienie konkretnej informacji, aby powiało optymizmem, ponieważ póki co od samego początku mamy huragan obietnic bez pokrycia w cenie GRN… :/ Jaki tego wniosek? Wygląda na to, że nie jest łatwo stworzyć to co sobie wymarzył MM-Michael Mathias.